הרב שמואל אליהו

איך לא נופלים בקונספציה?

י"ז סיון התשפ"ד(23/06/2024)

שיתוף

במכת בכורות כתוב "וַיָּקָם פַּרְעֹה לַיְלָה הוּא וְכָל עֲבָדָיו וְכָל מִצְרַיִם וַתְּהִי צְעָקָה גְדֹלָה בְּמִצְרָיִם כִּי אֵין בַּיִת אֲשֶׁר אֵין שָׁם מֵת" (שמות יב, ל). פירש רש"י מילה אחת: "ממיטתו". שמעתי פעם ממו"ר אבא הרה"ג מרדכי אליהו זצוק"ל פירוש מעניין מאוד שהוא שמע מהרה"ג יהודא צדקה זצוק"ל, שהיה מחנך מיוחד במינו, ראש ישיבת פורת יוסף, שגידל מאות ואלפי תלמידים.

הוא שאל איך יכול פרעה לישון על מיטתו. הוא שמע ממשה כי כל בכורות מצרים הולכים למות בחצות הלילה. גם הבן הבכור שלו. איך הוא ישן בביטחון על מיטתו ונרדם? במיוחד אם זוכרים שמכת בכורות היא המכה העשירית. פרעה כבר ראה תשע פעמים שהמכות של משה מתרחשות. אדם נורמלי צריך להיות בספק ובחשש שמא הבן שלו ימות ולנסות לפתור את הבעיה, ואם הוא אינו מסוגל, לפחות להיות ליד הבן שלו בשעת חצות.

התשובה האמיתית היא קונספציה. אם לפני שמחת תורה לא הבננו איך קונספציה מעוורת לאדם את העיניים וסוגרת לו את כל המחשבות, עכשיו אנחנו רואים איך זה עובד. התפיסות של פרעה גרמו לו לתת לכל מכה הסבר ופירוש ולדחות את מה שהוא לא רוצה לשמוע. זה גם מה שקורה לו כשהוא דוהר עם כל המצרים לתוך ים סוף.

אל תצחקו על פרעה. זה קרה לנו בשמחת תורה. זה קרה לכל האנשים החכמים מאוד שישבו באמ"ן ובשאר המקומות. הם היו שבויים, וכאשר מישהו שבוי בקונספציה, אפילו אם כל העובדות יהיו מול עיניו הוא לא ישנה את דעתו.

זו כבר הפעם השלישית. במלחמת יום הכיפורים אמרו כל אנשי השטח שמלחמה עומדת לפרוץ, אבל ראש אגף המודיעין היה בטוח כל כך שהמצרים לא יעזו לתקוף אחרי המפלה שנחלו במלחמת ששת הימים, שהוא דחה את כל המידע והביא את מדינת ישראל לאסון כמעט קיומי.

כך היה גם בהסכמי אוסלו: גם כאשר כל העובדות לימדו שהערבים רוצים להשמיד אותנו, אנשי אוסלו לא התעוררו. הם לא התעוררו כאשר התפוצצו אוטובוסים, גם לא כאשר ערפאת גילה את הסוד בקולו. האדריכלים של הסכמי אוסלו לא היו מסוגלים להקשיב, ויש אומרים שחלקם אינו מסוגל להקשיב עד היום. עד היום הם אומרים כי אם רק ניתן את יהודה ושומרון לערבים, יבוא מייד שלום שאין כמוהו. זה פשוט לא ייאמן, אבל הנה זה קורה.

הרמב"ם כותב בהלכות תשובה שכולם יכולים ליפול בקונספציה שתסתיר מהם את האמת הפשוטה שנמצאת לנגד עיניהם. על זה אמר ישעיהו לפני אלפי שנים שלפעמים זה קורה לעם שלם, "עַם עִוֵּר וְעֵינַיִם יֵשׁ וְחֵרְשִׁים וְאָזְנַיִם לָמוֹ" (ישעיהו מג, ח). כדי לצאת מהקיבעון הזה שלח ה' את הנביא ישעיהו: "אֲנִי ה' קְרָאתִיךָ בְצֶדֶק וְאַחְזֵק בְּיָדֶךָ וכו' לִפְקֹחַ עֵינַיִם עִוְרוֹת לְהוֹצִיא מִמַּסְגֵּר אַסִּיר מִבֵּית כֶּלֶא ישְׁבֵי חשֶׁךְ" (שם מב ו–ז).

עד שיבוא ישעיהו ויוציא אותנו מהמאסר הזה, מה עושים? חכמינו אמרו שהפתרון הוא ללמוד בחבורה, להקשיב באמת, "שאין התורה נקנית אלא בחבורה". ומי שאינו עושה כך יכול להביא עלינו חרב הורגת, "חרב אל הבדים ונואלו". מי שאינו מקשיב עלול להגיע למסקנות מטופשות ולהחלטות שגויות.

הבשורה הטובה היא שאפשר לצאת מהקיבעון ולא חייבים להיות שבויים. צריכים להיות אנשי אמת, שאין ירושלים נגאלת אלא באמת, ונקראה ירושלים עיר האמת. אמן.

 

פורסם בעולם קטן

שיתוף

שיתוף

hse.org.il.txt

ספר חדש!
הלכות מלחמה ושלום

מעלת הלוחמים – הלכות אומץ וגבורה 
מאת הרב שמואל אליהו שליט"א