הרב שמואל אליהו

בשביל מה הקימו את המדרשות?

י"ז סיון התשפ"ד(23/06/2024)
תגיות:
עם ישראל

שיתוף

גאולה זה לא רק לבוא לארץ ישראל. לא רק לנצח את אויבינו. גאולה זה לא רק הקמת יישובים בתל אביב או ביהודה ושומרון. גאולה היא גם כלכלה, גם ביטחון, גם שלטון יהודי בארץ ישראל, אבל כל הדברים הללו הם התשתית שנוכל למלא בה את התפקיד האמיתי שלנו, התפקיד שנאמר לאברהם אבינו: "ונברכו בך כל משפחות האדמה".

בשביל התפקיד הזה צריכים עם גדול. עם שיכול לחלץ את העולם מתרבות של אלילות. עם שישים את החירות על נס כדי שהעולם ישאף ויגיע אליה. עם שיודע איך לעשות משפט צדק כדי שלא לנצל את החלשים, היתומים והאלמנות. עם שמלמד את העולם כולו את כוחה של האמונה וכוחה של התפילה.

חכמינו אמרו על אברהם שהוא מגייר את האנשים ושרה מגיירת את הנשים. זה מעשה אבות סימן לבנים וסימן גם לבנות. כדי שאברהם ושרה יוכלו למלא את שליחותם הגדולה הם היו צריכים להיות במעלה רוחנית גבוהה, ובלעדיה לא היו מסוגלים למלא את תפקידם.

כך אנחנו צריכים להיות במקום גבוה כדי שנוכל למלא את תפקידנו כלפי עצמנו וכלפי העולם כולו. בשביל זה הוקמו המדרשות. כדי שלא להסתפק במינימום הידע הנדרש לשמור על מטבח כשר ובית כשר. מדובר בידע עמוק ומרומם כדי שכולכן תוכלנה להיות במקום גבוה לפחות כמו הגברים.

שתהיינה מלאות באור ובאמונה. שהבית שלכן יהיה מלא שמחה וברכה. שיתקיים בכן מה שנאמר בגמרא "כִּדְתַנְיָא 'וְאָהַבְתָּ אֶת ה' אֱ-לֹהֶיךָ' – שֶׁיְּהֵא שֵׁם שָׁמַיִם מִתְאַהֵב עַל יָדֶךָ; שֶׁיְּהֵא אָדָם קוֹרֵא וְשׁוֹנֶה וּמְשַׁמֵּשׁ תַּלְמִידֵי חֲכָמִים וְדִבּוּרוֹ בְנַחַת עִם הַבְּרִיּוֹת, וּמִקְּחוֹ וּמַתָּנוֹ בַשּׁוּק נָאֶה, וְנוֹשֵׂא וְנוֹתֵן בֶּאֱמוּנָה. מַה הַבְּרִיּוֹת אוֹמְרִים עָלָיו? אַשְׁרֵי פְלוֹנִי שֶׁלָּמַד תּוֹרָה, אַשְׁרֵי אָבִיו שֶׁלִּמְּדוֹ תוֹרָה, אַשְׁרֵי רַבּוֹ שֶׁלִּמְּדוֹ תוֹרָה. אוֹי לָהֶם לִבְנֵי אָדָם שֶׁלֹּא לָמְדוּ תוֹרָה – רְאִיתֶם פְּלוֹנִי שֶׁלָּמַד תּוֹרָה – כַּמָּה יָפִים דְּרָכָיו, כַּמָּה מְתֻקָּנִים מַעֲשָׂיו. עָלָיו הַכָּתוּב אוֹמֵר, 'וַיֹּאמֶר לִי, עַבְדִּי אָתָּה, יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר בְּךָ אֶתְפָּאָר'".

כשנשלים את המשימה בתוך עם ישראל נוכל להמשיך את המשימה הבאה הכתובה בדברי הנביאים. "כֹּה אָמַר ה' צְבָאוֹת עֹד אֲשֶׁר יָבֹאוּ עַמִּים וְיֹשְׁבֵי עָרִים רַבּוֹת. וְהָלְכוּ יושְׁבֵי אַחַת אֶל אַחַת לֵאמֹר נֵלְכָה הָלוֹךְ לְחַלּוֹת אֶת פְּנֵי ה' וּלְבַקֵּשׁ אֶת ה' צְבָאוֹת אֵלְכָה גַּם אָנִי". הגויים אינם יודעים בתחילה איפה לחפש, אבל בהמשך הם מוצאים. בירושלים: "וּבָאוּ עַמִּים רַבִּים וְגוֹיִם עֲצוּמִים לְבַקֵּשׁ אֶת ה' צְבָאוֹת בִּירוּשָׁלִָם וּלְחַלּוֹת אֶת פְּנֵי ה'", ואחר כך הם מבינים שעם ישראל יתווך להם את הידע העצום והחשוב הזה, "כֹּה אָמַר ה' צְבָאוֹת בַּיָּמִים הָהֵמָּה אֲשֶׁר יַחֲזִיקוּ עֲשָׂרָה אֲנָשִׁים מִכֹּל לְשֹׁנוֹת הַגּוֹיִם וְהֶחֱזִיקוּ בִּכְנַף אִישׁ יְהוּדִי לֵאמֹר נֵלְכָה עִמָּכֶם כִּי שָׁמַעְנוּ אֱ-לֹהִים עִמָּכֶם" (זכריה ח, כ).

כדי שתוכלו ללמד את הנשים שימשכו לכן בחולצות, אתן צריכות להיות מלאות באור ובאמונה. מלאות בתורה ובאהבת ה'. מלאות בשמחה של מצווה. זו המטרה וזה היעד של המדרשות. נראה גבוה? אולי. בשביל עשו אותנו לעם גדול. עם שיכול למלא משימות גדולות.

בהצלחה!

 

פורסם בעולם קטן

שיתוף

תגיות:
עם ישראל

שיתוף

hse.org.il.txt

ספר חדש!
הלכות מלחמה ושלום

מעלת הלוחמים – הלכות אומץ וגבורה 
מאת הרב שמואל אליהו שליט"א