הרב שמואל אליהו

האם הנפילה של החיילים היא חילול ה' או קידוש ה'?

י"ד חשון התשפ"ד(29/10/2023)
זמן קריאה: 3 דקות

שיתוף

שאלה

בשבת שמחת תורה הבן שלי יצא להלחם עם חבריו החיילים ונהרג תוך כדי הקרב. מצד אחד הנפילה של הבן שלי והחיילים האחרים היא חילול ה' ומצד שני הוא הרוג מלכות שאין כל בריה יכולה לעמוד במחיצתו. לא מסתדר לי העניין.

ועוד שאלה, האם שייך לעשות לעילוי נשמתו כל מיני דברים או שהוא פשוט במקום טוב ואין צורך?

 

תשובה

בוודאי שהרצח והטבח היה חילול השם גדול. מי שעצר את כל הרצח והחילול השם הזה היו כמה מאות חיילים שמסרו את הנפש שלהם, והצליחו.

מאות ואלפי אנשים חייבים את החיים שלהם לחיילים הללו. רובם האנשים שניצלו לא כל כך יודע שהוא ניצל מאונס ומרצח מזעזע. הם לא יודעים שהם ניצלו מחטיפה. אבל הם ניצלו כי היו חיילים ואזרחים שמסרו את הנפש שלהם.

 

חשוב להבין כי אם המחבלים היו מצליחים כפי התוכנית שלהם לא רק החיים של תושבי עוטף עזה היו בסכנה. כל החיים באר היו בסכנה. החיים בצפת ובמעלות ובישובים האחרים היו בסכנה מערביי הגליל. החיים בערים המוערבות של תושבי יפו, רמלה, עכו ולוד היו בסכנה מהפורעים הערבים שלידם.

בוודאי שתושבי יהודה ושומרון היו בסכנה מהערבים שגרים לידם ויש להם נשק ושנאה נוראה. עוד קצת התלהבות מההצלחה של הפורעים בדרום והיה טבח כזה גם על ידי פורעי החיזבאללה בצפון. את חייבת להבין כי החיילים שעמדו בפרץ בשעות אלו הצילו ממש בגופם ובדמם את מדינת ישראל כולה מאסון נורא.

 

אנחנו יודעים שאין מצוה יותר גדולה ממצות ואהבת לרעך כמוך. אדם יכול לתת צדקה של מיליון דולר לעניים. אדם יכול לתרום כליה. אנשים יכולים לעשות הרבה חסדים בחיים שלהם. כולנו מבינים שהתרומה של הבן שלך היא מעל כל התרומות האפשריות. אין אפשרות לקיים את המצווה של ואהבת לרעך כמוך. מצווה של לא תעמוד על דם רעך כמו שהבן שלך והחברים שלו קיימו.

 

את בוודאי מבינה שדברי חז"ל על כך שאין כל בריה יכולה לעמוד במחיצתם היא אמת לאמיתה. אבל אומר לך שזה נאמר על אנשים שנהרגו במסיבה בצומת רעים. הנשים הגברים והילדים שנטבחו בקיבוצים ובמושבים בשמחת תורה.

כולנו חייבים להבין שהמדרגה של החיילים שיצאו להלחם היא מדרגה אחרת לגמרי. הם החליטו בבחירה חופשית למסור את נפשם להציל את העם שלהם משואה נוראה. באמת, זה לא פחות מהעקידה של יצחק על גבי המזבח.

 

מכאן התשובה לשאלה השניה שלך. הבן שלך נמצא במקום כל כך גבוה שאין לנו שום אפשרות לעשות משהו להעלות אותו יותר גבוה.

מה שאתם כהורים יכולים לעשות זה לספר את סיפור החיים שלו והגבורה שלו ושל חבריו בבתי ספר ובכל מקום אפשרי כדי שאנשים יבינו איזה עם מדהים זה עם ישראל. שינסו לאמץ משהו מגדולת הנפש שלו ושל המשפחה שלו. שיבינו את הערך של החינוך שאתם נותנים בבית שלכם.

 

שמואל אליהו

שיתוף

שיתוף

hse.org.il.txt

ספר חדש!
הלכות מלחמה ושלום

מעלת הלוחמים – הלכות אומץ וגבורה 
מאת הרב שמואל אליהו שליט"א