הרב שמואל אליהו

התגייסות להציל את עם ישראל – תחילת מדרגת הנבואה

ב' אדר א' התשפ"ד(11/02/2024)
זמן קריאה: 2 דקות

שיתוף

גבורה בשדה הקרב, התגייסות למען עם ישראל באה מרוח ה'. כשבני עמון מאיימים על ישראל, רוח ה' שורה על יפתח בצורה של התעוררות להציל את ישראל "וַתְּהִי עַל יִפְתָּח רוּחַ ה' וַיַּעֲבֹר אֶת הַגִּלְעָד וְאֶת מְנַשֶּׁה וכו'" (שופטים יא, כט ותרגום יונתן). כך כתוב על שאול שהלך להציל את תושבי יבש גלעד "וַתִּצְלַח רוּחַ אֱלֹהִים עַל שָׁאוּל". כך נאמר גבורת שמשון "וַתָּחֶל רוּחַ ה' לְפַעֲמוֹ" והתרגום הוא "רוּחַ גְּבוּרָא מִן קָדַם ה'".

הרמב"ם אומר כי הגבורה הזאת היא "תְּחִלַּת מַדְרֵגוֹת הַנְּבוּאָה, שֶׁיְּלַוֶּה לְאִישׁ עֵזֶר אֱלֹהִי שֶׁיְּנִיעֵהוּ וִיזָרְזֵהוּ לְמַעֲשֵׂה טוֹב גָּדוֹל, כְּהַצָּלַת קָהָל חָשׁוּב מִקְּהַל רָעִים". זה היה העזר האלהי שהניע את משה שהתעורר להכות את המצרי שהכה איש עברי מאחיו. בזכות אותה גבורה ומסירות שרתה עליו רוח ה'. הכח הזה היה על דוד ש"הִתְגַּבֵּר אֶל הָארִי וְאֶל הַדֹּב וְהִפְלַשְׁתִּי וְכַיּוֹצֵא בְּרוּחַ ה' הַזֹּאת". (מורה נבוכים ב מה).

כך כותב גם בנו של הרמב"ם "כָּל עוֹד לֹא הִשִּׂיג הַנָּבִיא וְאֵין צָרִיךְ לוֹמַר הַצַּדִּיק הַקָּדוֹשׁ אֶת הָאֹמֶץ הַהוּא וְהַהַרְגָּשָׁה (הַנְּבוּאִית) בְּמִקְרֶה מִן הַמִּקְרִים, הֲרֵיהוּ יָרֵא לְנַפְשׁוֹ עַד שֶׁתְּבוֹאֶנּוּ הַהִתְגַּלּוּת וְתַשְׁקִיט אֶת פְּחָדָיו". אבל מי שהייתה לו התעוררות גבורה כזאת לא צריך לפחד ויכול להתקדם רוחנית למדרגות הבאות שמפורטות שם ובספרים אחרים.

אבל מי שלא הייתה לו רוח כזאת ומצפה לנבואה – טועה "כָּל הַתּוֹלֶה תִּקְוָתוֹ בְּנִסִּים בִּלְבַד לְלֹא הִתְכַּשְּׁרוּת נְאוֹתָה, לְלֹא הִתְגַּלּוּת, לְלֹא הַרְגָּשָׁה אֱלוֹהִית לַאֲמִתָּהּ וּלְלֹא סִיַּעְתָּא דִּשְׁמַיָּא, הֲרֵיהוּ מִתְאַוֶּה לְמָה שֶׁאֵינֶנּוּ מַתְאִים לוֹ וְחוֹטֵא בְּחֻצְפָּה הַמְּבִיאָה לִידֵי חִלּוּל הַשֵּׁם, וְאֵין סָפֵק שֶׁיָּבוֹא עַל עָנְשׁוֹ. וְכֵן לְהֵפֶךְ, מִי שֶׁבִּטְחוֹנוֹ לוֹקֶה בְּחָסֵר לַמְרוֹת שֶׁה' יִתְעַלֶּה הֶעֱלָהוּ לְמַדְרֵגָה רָמָה כָּזֹאת, הֲרֵיהוּ רָאוּי לְעֹנֶשׁ וְלַחֲרוֹן אַף ה' כְּמוֹ שֶׁנִּתְחַיְּבוּ דּוֹר הַמִּדְבָּר מִהְיוֹת צִבְאוֹת ה' אֲשֶׁר גְּאָלָם מִמִּצְרִיִּים בְּנִסִּים". (המספיק לעובדי ה' – שער הבטחון).

החיילים שהתגייסו במסירות נפש למען עם ישראל עלו למדרגה החשובה הזו. מדרגה שרבים לא זכו להם. עכשיו צריכים אנחנו להחזיק במעלה הזו ולהמשיך במדרגות הבאות שיביאו אור וברכה לעולם כולו.

שיתוף

hse.org.il.txt

ספר חדש!
הלכות מלחמה ושלום

מעלת הלוחמים – הלכות אומץ וגבורה 
מאת הרב שמואל אליהו שליט"א