הרב שמואל אליהו

מאיימים על ראש הממשלה במאסר – מה עושים?

כ"ב ניסן התשפ"ד(30/04/2024)
זמן קריאה: 8 דקות

שיתוף

לחצים על מדינת ישראל – מה עושים?

איך מתנהגים כשארה"ב לוחצת לספק עוד ועוד משאיות של אוכל וציוד לרוצחים מעזה. איך להגיב ללחצים שלהם לשחרר עוד ועוד מחבלים רוצחים שיצאו מהכלא וימשיכו לרצוח יהודים. איך לעמוד מול הלחצים שלהם לא להיכנס לרפיח. המקום שאליו ברחו כל המחבלים הכבדים, המקום שאליו הבריחו את כל החטופים?

על השעה הזו נכתב מכתב מיוחד מירמיהו לדור שלנו. "כֹּֽה־אָמַ֧ר ה֛' אֱלֹהֵ֥י יִשְׂרָאֵ֖ל לֵאמֹ֑ר כְּתָב־לְךָ֗ אֵ֧ת כָּל־הַדְּבָרִ֛ים אֲשֶׁר־דִּבַּ֥רְתִּי אֵלֶ֖יךָ אֶל־סֵֽפֶר". למה לכתוב ולא לאמר? כי הדברים לא מתאימים ולא מובנים לימי ירמיהו, הם יובנו רק בתקופה שבה אנחנו שולטים בארץ ישראל. "כִּ֠י הִנֵּ֨ה יָמִ֤ים בָּאִים֙ נְאֻם־ה֔' וְ֠שַׁבְתִּי אֶת־שְׁב֨וּת עַמִּ֧י יִשְׂרָאֵ֛ל וִֽיהוּדָ֖ה אָמַ֣ר ה֑' וַהֲשִׁבֹתִ֗ים אֶל־הָאָ֛רֶץ אֲשֶׁר נָתַ֥תִּי לַאֲבוֹתָ֖ם וִֽירֵשֽׁוּהָ"

בתקופה הזו כל אומות העולם שהיו אוהבנו שוכחים את האינטרסים שלנו "כָּל־מְאַהֲבַ֣יִךְ שְׁכֵח֔וּךְ אוֹתָ֖ךְ". ולוחצים אותנו לפעול לפי האינטרסים שלהם. אומר לנו הנביא אל תפחדו, מהצרה הזאת תבוא ישועה כמו לידה. "ה֗וֹי כִּ֥י גָד֛וֹל הַיּ֥וֹם הַה֖וּא מֵאַ֣יִן כָּמֹ֑הוּ וְעֵֽת־צָרָ֥ה הִיא֙ לְיַֽעֲקֹ֔ב וּמִמֶּ֖נָּה יִוָּשֵֽׁעַ".

אנחנו נמלא את שליחותנו. נעמוד על שלנו וה' ישבור עול הגויים מעל צווארנו. "וְהָיָה֩ בַיּ֨וֹם הַה֜וּא נְאֻ֣ם׀ ה֣' צְבָא֗וֹת אֶשְׁבֹּ֤ר עֻלּוֹ֙ מֵעַ֣ל צַוָּארֶ֔ךָ וּמוֹסְרוֹתֶ֖יךָ אֲנַתֵּ֑ק וְלֹא־יַעַבְדוּ־ב֥וֹ ע֖וֹד זָרִֽים".

בעת הזאת צריכים במיוחד לזכור שה' איתנו להושיענו, "כִּֽי־אִתְּךָ֥ אֲנִ֛י נְאֻם־ה֖' לְהֽוֹשִׁיעֶ֑ךָ". לא לפחד מהאיומים שלהם. "וְאַתָּ֡ה אַל־תִּירָא֩ עַבְדִּ֨י יַעֲקֹ֤ב נְאֻם־ה֙' וְאַל־תֵּחַ֣ת יִשְׂרָאֵ֔ל כִּ֠י הִנְנִ֤י מוֹשִֽׁיעֲךָ֙ מֵֽרָח֔וֹק וְאֶֽת־זַרְעֲךָ֖ מֵאֶ֣רֶץ שִׁבְיָ֑ם וְשָׁ֧ב יַעֲקֹ֛ב וְשָׁקַ֥ט וְשַׁאֲנַ֖ן וְאֵ֥ין מַחֲרִֽיד" בסוף ננצח אותם.

ומה יהיה עם כל האויבים שמקיפים אותנו החיזבאללה, החמאס, החותים והאיראנים? "לָכֵ֞ן כָּל־אֹכְלַ֙יִךְ֙ יֵאָכֵ֔לוּ וְכָל־צָרַ֥יִךְ כֻּלָּ֖ם בַּשְּׁבִ֣י יֵלֵ֑כוּ וְהָי֤וּ שֹׁאסַ֙יִךְ֙ לִמְשִׁסָּ֔ה וְכָל־בֹּזְזַ֖יִךְ אֶתֵּ֥ן לָבַֽז". בסופו של דבר כל המאבק שלהם הוא למנוע אותנו מציון וירושלים. "כִּי֩ אַעֲלֶ֨ה אֲרֻכָ֥ה לָ֛ךְ וּמִמַּכּוֹתַ֥יִךְ אֶרְפָּאֵ֖ךְ נְאֻם־ה֑' כִּ֤י נִדָּחָה֙ קָ֣רְאוּ לָ֔ךְ צִיּ֣וֹן הִ֔יא דֹּרֵ֖שׁ אֵ֥ין לָֽהּ". (שלא תהיה שליטת עם ישראל בציון וירושלים – רד"ק)

אנחנו נעמוד על שלנו ותתקיים בנו הבטחת ה'. "כֹּ֣ה אָמַ֣ר ה֗' הִנְנִי־שָׁב֙ שְׁבוּת֙ אָהֳלֵ֣י יַֽעֲק֔וֹב וּמִשְׁכְּנֹתָ֖יו אֲרַחֵ֑ם וְנִבְנְתָ֥ה עִיר֙ עַל־תִּלָּ֔הּ וְאַרְמ֖וֹן עַל־מִשְׁפָּט֥וֹ יֵשֵֽׁב: וְיָצָ֥א מֵהֶ֛ם תּוֹדָ֖ה וְק֣וֹל מְשַׂחֲקִ֑ים וְהִרְבִּתִים֙ וְלֹ֣א יִמְעָ֔טוּ וְהִכְבַּדְתִּ֖ים וְלֹ֥א יִצְעָֽרוּ: וְהָי֤וּ בָנָיו֙ כְּקֶ֔דֶם וַעֲדָת֖וֹ לְפָנַ֣י תִּכּ֑וֹן וּפָ֣קַדְתִּ֔י עַ֖ל כָּל־לֹחֲצָֽיו".

על הפרק הזה אומר הזוהר כי הלחצים הללו הם הזמן להתחדשות. "וְעַל הַהוּא זִמְנָא כְּתִיב "וְעֵת צָרָה הִיא לְיַעֲקֹב וּמִמֶּנָּהּ יִוָּשֵׁעַ" וּכְדֵין יִסְתַּיְּימוּן נַפְשִׁין מִגּוּפָא וּבָעְיָין לְאִתְחַדְּשָׁא". (חלק א דף קיט/א). הסביר הרמ"ק שהיה רבו של האר"י בתורת הקבלה כי הגויים שהיו במאבק אחד עם השני יחברו לישמעאלים ו"יַעֲשׂוּ עֲצַת שָׁלוֹם בֵּינֵיהֶם וְיִתְהַפְּכוּ לְיִשְׂרָאֵל לְהַשְׁמִיד מִפְּנֵי שֶׁהֵקִימוּ לָהֶם מַלְכוּת. (מדינת ישראל) וְתִהְיֶה עֵת צָרָה לְיַעֲקֹב, אׇמְנָם לֹא יָבוֹאוּ לְשֶׁבֶר אֶלָּא וּמִמֶּנָּה יִוָּשֵׁעַ". אמן.

שיתוף

hse.org.il.txt