הרב שמואל אליהו

מה עושים כשהבתים בעזה מתמוטטים, ומה אומר על כך האר"י הקדוש?

כ"ג חשון התשפ"ד(07/11/2023)
זמן קריאה: 3 דקות

שיתוף

בימים אלו אנחנו זוכים לראות פעמים רבות את חיילי צה"ל הורסים את בתי עזה, ומחסלים את הרוצחים. ההלכה אומרת "הרואה בתי גויים בישובן, אומר: "בֵּית גֵּאִים יִסַּח ה'" (משלי טו, כה) בחורבנן אומר: "אֵל נְקָמוֹת ה'" (שו"ע או"ח סימן רכד יא).

בוודאי מי שרואה מטוסים או טנקים מחריבים אותם ממש, אפילו אם רואה בתמונה ובסרטון יאמר את המילים הללו עם שם ה' המלא, בקול ובהתלהבות ובהודאה לה'.

ומי שרוצה להדר במצווה זו עדיף לומר בכוונה את שני הפסוקים "אֵל נְקָמוֹת ה' אֵל נְקָמוֹת הוֹפִיעַ: הִנָּשֵׂא שֹׁפֵט הָאָרֶץ הָשֵׁב גְּמוּל עַל גֵּאִים". שבשני הפסוקים הללו יש גם תפילה על המשך החורבן של הרשעה העולמית. כן טוב לומר את הפסוק המלא כשרואה את בתיהם עדיין לא הרוסים "בֵּית גֵּאִים יִסַּח ה' וְיַצֵּב גְּבוּל אַלְמָנָה".

מי שרוצה להיות בבחינת "המהדרין מן המהדרין" יאמר את כל הפסוקים שאומרים בתפילה על נקמה בגויים. "אֵל נְקָמוֹת ה'. אֵל נְקָמוֹת הוֹפִיעַ: הִנָּשֵֹא שֹׁפֵט הָאָרֶץ. הָשֵׁב גְּמוּל עַל גֵּאִים:[תהילים צ"ד, א'-ב'] לַה' הַיְשׁוּעָה. עַל עַמְּךָ בִּרְכָתֶךָ סֶּלָה: [תהילים ג', ט'] ה' צְבָאוֹת עִמָּנוּ. מִשְֹגַּב לָנוּ אֱלֹהֵי יַעֲקֹב סֶלָה: [תהילים מ"ו, ח'] ה' צְבָאוֹת. אַשְׁרֵי אָדָם בֹּטֵחַ בָּךְ:[תהילים פ"ד, י"ג]  ה' הוֹשִׁיעָה. הַמֶּלֶךְ יַעֲנֵנוּ בְיוֹם קָרְאֵנוּ: [תהילים כ', י'] הוֹשִׁיעָה אֶת עַמֶּךָ וּבָרֵךְ אֶת נַחֲלָתֶךָ. וּרְעֵם וְנַשְּאֵם עַד הָעוֹלָם:[תהילים כ"ח, ט'] נַפְשֵׁנוּ חִכְּתָה לַה'. עֶזְרֵנוּ וּמָגִנֵּנוּ הוּא: [תהילים ל"ג, כ'] כִּי בוֹ יִשְֹמַח לִבֵּנוּ. כִּי בְשֵׁם קָדְשׁוֹ בָטָחְנוּ: [תהילים ל"ג, כ"א] יְהִי חַסְדְּךָ ה' עָלֵינוּ. כַּאֲשֶׁר יִחַלְנוּ לָךְ:[תהילים ל"ג, כ"ב]  הַרְאֵנוּ ה' חַסְדֶּךָ. וְיֶשְׁעֲךָ תִּתֶּן לָנוּ:[תהילים פ"ה , ח'] קוּמָה עֶזְרָתָה לָּנוּ. וּפְדֵנוּ לְמַעַן חַסְדֶּךָ: [תהילים מ"ד, כ"ז] אָנֹכִי  ה' אֱלֹהֶיךָ הַמַּעַלְךָ מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם. הַרְחֶב פִּיךָ וַאֲמַלְאֵהוּ: [תהילים פ"א, י"א] אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁכָּכָה לּוֹ. אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁ ה' אֱלֹהָיו: [תהילים קמ"ד, ט"ו] וַאֲנִי בְּחַסְדְּךָ בָטַחְתִּי. יָגֵל לִבִּי בִּישׁוּעָתֶךָ. אָשִׁירָה לַּה'. כִּי גָמַל עָלָי" [תהילים י"ג, ו'].

וכתבו בכתבי האר"י הקדוש כי יש לפסוקים הללו מעלה גדולה להעלות את כל העולמות למקום עליון, בזכות הנקמה על הרוגי המלכות. "ואמנם הניצוצות אשר נפלו בעולם העשיה אינם דומים לאותם שנפלו ביצירה ובבריאה, לפי שבעשיה הקליפות עצומות וחזקות וגדולות ואין כח להוציא אותם הנצוצות משם אלא בכח עשרה הרוגי מלוכה". ובכח אמירת הפסוקים הללו אנחנו מצרפים את תפילתנו על הרוגי מלכות שבדורינו לזכות עשרת הרוגי מלכות ומעלים את העולם למקום יותר טהור, יותר נקי ויותר צודק. אמן.

 

לכתבה מתורגמת לאנגלית

לכתבה מתורגמת לספרדית

שיתוף

hse.org.il.txt